29 listopada

 

 

29 listopada przypada Święto Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego. Cała rodzina franciszkańska dziękuje w tym dniu za kwiat świętości, który za sprawą św. Franciszka z Asyżu zakwitł na żyznej glebie Kościoła.
 
Dzień święta nie został wybrany przypadkowo. 29 listopada 1223 r. papież Honoriusz III zatwierdził Regułę, która do dziś pozostaje najwyższym dokumentem prawnym trzech gałęzi I Zakonu, a jednocześnie wspaniałym wyrazem ducha Założyciela. W 12 rozdziałach Reguła dotyka najważniejszych spraw życia franciszkańskiego: przestrzegania rad ewangelicznych, modlitwy, sposobu zachowania i odnoszenia się do świata, działalności apostolskiej i misyjnej. 
 
Przez 800 lat istnienia rodziny franciszkańskiej na ołtarze zostało wyniesionych kilkuset świętych i błogosławionych. Wspomnijmy choćby Polaków, którzy znaleźli się w tym gronie: św. Kinga, bł. Jolanta, bł. Salomea, bł. Jakub Strzemię, św. Jan z Dukli, św. Szymon z Lipnicy, bł. Władysław z Gielniowa, bł. Rafał Chyliński. Również wśród męczenników II wojny światowej znalazło się 20 przedstawicieli Zakonu Serafickiego.

 
W gronie wyniesionych na ołtarze w ostatnich latach znaleźli się m.in.: kapucyni - św. Anioł z Acri, Solanus Casey z Ameryki Płn, beatyfikowany w listopadzie 2017, Arseniusz z Trigolo - w październiku 2017 roku; o. José Tous y Soler (1811-1871), Feliks z Nikozji - święty kapucyn z Sycylii, franciszkański tercjarz i założyciel Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, św. ks. Zygmunt Gorazdowski św. bp Józef Sebastian Pelczar członek Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, włoski kapucyn bł. o. Marek z Aviano (1631-1699) i bł. o. Walentyn Paquay, Belg z Zakonu Braci Mniejszych (OFM). W roku 2002 papież Jan Paweł II ogłosił trzech nowych błogosławionych i kanonizował czterech świętych z rodziny franciszkańskiej. Najgłośniejszą była kanonizacja ojca Pio, obdarzonego stygmatami mistyka.
 
Wśród nich znaleźli się kapucyni: św. Ignacy z Santhia (1686-1770), św. Humilis z Bisignano (1582-1637), bł. bp Andre Giacinto Longhini (1863-1936) oraz pierwszy święty Ameryki Środkowej, brat Piotr od św. Józefa Betancur (1626-1667), bł. Maria od Męki Pańskiej (1839-1904), założycielka sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, bł. Maria del Transito od Jezusa Sakramentalnego (1821-1885) założycielka Zgromadzenia Sióstr Tercjarek Misjonarek Franciszkanek Argentyńskich, bł. siostra Sancja Szymkowiak (1910-1942), którą papież beatyfikował podczas pielgrzymki do Polski na Błoniach krakowskich wraz z arcybiskupem Zygmuntem Szczęsnym Felińskim, założycielem Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Wśród prawie pół tysiąca świętych i błogosławionych franciszkańskich (od XIII wieku) znajdują się biskupi, kapłani i bracia zakonni, siostry zakonne i ludzie świeccy na różnych stanowiskach i z różnych warstw społecznych, od królów i władców (na przykład św. Ludwik IX, król Francji, patron III Zakonu czy św. Kinga, żona księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego, która po jego śmierci wstąpiła do klarysek) aż do ubogich i wyrobników (jak choćby bł. Aniela Salawa, służąca, tercjarka franciszkańska).

W wielkim gronie świętych i błogosławionych są ludzie nauki, jak choćby św. Bonawetura, jeden z największych filozofów średniowiecza, czy bł. Jan Duns Szkot. Są męczennicy, jak św. Maksymilian Maria Kolbe, oraz wielcy mistycy i charyzmatycy: św. Józef z Kupertynu, zwany "latającym zakonnikiem", ze względu na nadzwyczajny dar lewitacji, św. Feliks z Cantalice, który podczas nocy spędzanych na modlitwie doświadczał wielu porywów ekstatycznych, w czasie których miał otrzymywać od Matki Bożej Dziecię Jezus do piastowania czy też św. Paschalis Baylon, ogłoszony patronem Kongresów Eucharystycznych ze względu na szczególne umiłowanie adoracji Najświętszego Sakramentu.
 
Rodzina franciszkańska od ponad ośmiu stuleci służy Bogu i Kościołowi rodząc świętych i błogosławionych, głosząc na świecie hasło "pokój i dobro". Ciągle też nosi w sercu słowa swojego Patriarchy, św. Franciszka: "Bracia, zacznijmy służyć Panu Bogu, bo dotychczas małośmy postąpili".
 
 
MODLITWA

Wszechmogący, wieczny Boże,
Ty opromieniłeś Twój Kościół wspaniałym blaskiem chwały Świętych Zakonu Serafickiego,
dozwól nam, obchodzącym ich wspólną uroczystość,
abyśmy naśladując tak wspaniałe przykłady cnót na ziemi
zasłużyli na wieniec sprawiedliwości w niebie.
Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna,
który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego,
Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
Amen.
 
 
(za: bernardyni.com, kapucyni.pl, franciszkanie.pl)
 
 
 
 

 

 

 

 

Remontujemy Dom Duszpasterski Świętej Moniki

Trwają prace projektowe. Zbieramy fundusze na remont

Nasz adres

  • Parafia św. Augustyna - Bracia Kapucyni
  • ul. Sudecka 90, 53-129 Wrocław
  • tel. +48 71 367 22 44
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • numer konta: 96 1600 1462 1846 2273 6000 0001

Dziękujemy

  • Za wszelką pomoc duchową i materialną z serca dziękujemy. Codziennie modlimy się za tych, którzy nam dobrze czynią. Ponadto każdy brat kapłan raz w miesiącu sprawuje mszę świętą w intencji dobrodziejów.
    Bóg zapłać Wam za wszelkie dobro!

Modlitwa za dobrodziejów

  • Racz, Panie, nagrodzić życiem wiecznym wszystkich, którzy nam dobrze czynią dla imienia Twego. Amen.
Top
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…