Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia z Hodowicy

 

Żywy Kościół związany jest ściśle z tajemnicą Matki. Prawdziwym skarbem naszej parafii jest bliskość Maryi w jej cudownym wizerunku Matki Bożej Pocieszenia z Hodowicy i fakt, że nasz kościół jest lokalnym sanktuarium maryjnym dla archidziecezji wrocławskiej.


Przy ołtarzu Matki Bożej od poniedziałku do soboty celebrowana jest o 6:15 msza święta (od 1 października 2021).

W soboty o godz. 18:00 odprawiane jest nabożeństwo przez orędownictwo Matki Bożej Pocieszenia z Hodowicy, podczas którego odczytywane są prośby i dziękczynienia składane przez wiernych. Młode małżeństwa czczą Matkę Bożą Pocieszenia jako swoją patronkę.

W pierwsze soboty miesiąca odprawiane jest nabożeństwo wynagradzające pierwszych sobót miesiąca po mszy świętej o godz. 8:15.

Coroczny odpust ku czci Matki Bożej z Hodowicy przypada 31 maja, w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

 

Historia obrazu i sanktuarium

Obraz Matki Bożej Pocieszenia z Hodowicy koło Lwowa, znajdujący się dziś w bocznej nawie kapucyńskiej świątyni pw. św. Augustyna we Wrocławiu, przedstawia przydrożną kaplicę w okolicach Ołomuńca na Morawach i znajdującą się w niej małą figurkę Maryi z Dzieciątkiem.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia
Cudowny wizerunek Matki Bożej Pocieszenia

Wizerunek Madonny najpierw był w posiadaniu pewnej katolickiej rodziny. W roku 1839 córka właściciela obrazu wyszła za mąż za Jędrzeja Rączkowskiego z Hodowicy i zabrała ze sobą wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem jako pamiątkę rodzinną. Po latach obraz tak sczerniał, że nie można było na nim rozpoznać kolorów ani postaci. Rączkowscy myśleli już o wymianie obrazu. Tymczasem 25 stycznia 1852 roku, przed wyjściem na nieszpory niedzielne, Jedrzej Rączkowski zauważył, że obraz całkowicie się odnowił, jaśniejąc żywymi, barwnymi kolorami. Wieść o tym dziwnym zjawisku szybko rozeszła się po całej okolicy. Zawiadomiono miejscowego proboszcza i arcybiskupa lwowskiego, ks. Łukasza Baranieckiego. Specjalne komisje kurialne, opierając się na zeznaniach wiarygodnych świadków, wydały orzeczenie, że w tym dziwnym zjawisku „nie ma podstępu ani fałszu”.

Następnie obraz przeniesiono z domu państwa Rączkowskich i umieszczono w kościele parafialnym w Hodowicy. Wkrótce zaczęły do niego ściągać tłumy wiernych. Liczne wota świadczyły o doznanych łaskach za pośrednictwem Matki Bożej Pocieszenia. Przed obrazem Hodowickiej Matki Bożej modlili się Polacy, Słowacy, Czesi i Rusini.

Malowidło na zasłonie cudownego obrazu
Malowidło na zasłonie cudownego obrazu

2 lipca 1932 roku ks. abp Bolesław Twardowski, metropolita lwowski, uroczyście ukoronował obraz. W czasach I i II wojny światowej Matka Boża Pocieszenia z Hodowicy stała się nadzieją i otuchą dla swoich czcicieli, znękanych wojennymi przeżyciami. Po wojnie obraz wraz z mieszkańcami z Kresów Wschodnich zawędrował do Wrocławia. Przez pewien czas był w prywatnej kaplicy metropolity wrocławskiego, ks. abp. Bolesława Kominka, który za zgodą ordynariusza lwowskiego, ks. abp. Eugeniusza Baziaka, 12 lutego 1960 roku przekazał obraz wrocławskim kapucynom, a 20 lipca 1960 roku nadał kapucyńskiemu kościołowi tutuł „Sanktuarium Maryjnego dla całego Dolnego Śląska”.

30 kwietnia 1961 roku bp Andrzej Wronka, sufragan wrocławski, dokonał uroczystej intronizacji cudownego obrazu. Poświęcenia odnowionego ołtarza oraz namalowanego obrazu zasłaniającego cudowny obraz, w roku 1976 dokonał ks. bp Wincenty Urban. Ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz, 27 kwietnia 2001 roku, potwierdził specjalnym dokumentem otrzymane niegdyś przez parafię tytuł i przywileje, określając oficjalnie kościół św. Augustyna we Wrocławiu sanktuarium lokalnym Matki Bożej Pocieszenia w archidiecezji wrocławskiej.

 

Inne cudowne wizerunki maryjne w stolicy Dolnego Śląska znajdują się następujących sanktuariach:
1. Matki Bożej Zwycięskiej z Mariampa - w kościele pw. NMP na Piasku;
2. Matki Bożej Ostrobramskiej - w kościele pw. Opieki św. Józefa - karmelici;
3. Matki Bożej Adorującej (Sobieskiej) - w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela;
4. Matki Bożej Różańcowej z Podkamienia - w kościele pw. św. Wojciecha - dominikanie;
5. Matki Bożej Pocieszenia - w kościele pw. św. Klemensa Dworzaka - jezuici;
6. Matki Bożej Łaskawej - w kościele pw. św. Karola Boromeusza - franciszkanie konwentualni;
7. Jasnogórskiej Matki Kościoła - w kościele pw. św. Antoniego z Padwy przy ul. św. Antoniego - paulini.

 

opracował: Tomasz Kryger OFMCap

Zaproszenia

cache/resized/26f8bda298092756f81d7601150daaaa.jpg 4
grudnia 2021

Nabożeństwo Wynagradzające Pierwszych Sobót Miesiąca

8:15 Msza święta | Po mszy nabożeństwo    Z okazji pierwszych sobót miesiąca modlimy się za wstawiennictwem ...
cache/resized/a0154ec6ad9d97390a04a9d0b82b1bac.jpg 14
maja 2021

Przeczytaj broszurę

DZIECI W WIRTUALNEJ SIECI Drodzy rodzice. Jak sami wiecie, nauka zdalna spowodowała, że nawet małe dzieci zaczęły ...

Z archiwum życia parafii

cache/resized/511b92afb88335d00ed98776fb131bb3.jpg 15
listopada 2021

Pogrzeb ojca Konstantego | Zdjęcia

Siostra Śmierć zabrała naszego brata.     W poniedziałek 15 listopada 2021 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe ...

Remontowaliśmy Dom Duszpasterski Świętej Moniki

Zbieramy fundusze na jego bieżące utrzymanie

Nasz adres

  • Parafia św. Augustyna - Bracia Kapucyni
  • ul. Sudecka 90, 53-129 Wrocław
  • tel. +48 71 367 22 44
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • numer konta: 96 1600 1462 1846 2273 6000 0001
  • konto remontowe: 15 1600 1462 1846 2273 6000 0004

Dziękujemy

  • Za wszelką pomoc duchową i materialną z serca dziękujemy. Codziennie modlimy się za tych, którzy nam dobrze czynią. Ponadto każdy brat kapłan raz w miesiącu sprawuje mszę świętą w intencji dobrodziejów.
    Bóg zapłać Wam za wszelkie dobro!

Modlitwa za dobrodziejów

  • Racz, Panie, nagrodzić życiem wiecznym wszystkich, którzy nam dobrze czynią dla imienia Twego. Amen.

 

Top
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…