Wydrukuj tę stronę

Zatrzymaj się w biegu | Zdjęcia

27 września 2019

Nie bez trudności, związanych z przedłużającym się remontem domu duszpasterskiego, ruszyła kolejna edycja kursu dla małżeństw "Zatrzymaj się w biegu".

 

Organizatorzy, to znaczy małżeństwa z Kręgów Domowego Kościoła czyli rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie, z wielkim zaangażowaniem i pieczołowitością przygotowali zarówno konferencje jaki i sale, by kurs mógł wystartować. Pierwsze spotkanie odbyło się w sąsiedniej parafii pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu. Na kolejne spotkania zapraszamy do naszego pięknie wyremontowanego Domu św. Moniki.

 

 
Zobacz zdjęcia i przeczytaj świadectwa uczestników:
 
 
 
 
Fotografie udostępnili organizatorzy kursu
 
 
 

 
Świadectwa uczestników kursu:
 
 
 
***

"Świadectwo Justyny i Darka z całą pewnością sprawiło, że dostrzegliśmy iż życie małżeńskie to nie tylko branie ale i dawanie, czasami rezygnacja z czegoś. To codzienna służba drugiej osobie, od porannego śniadania zapakowanego do pracy, po wieczorną wspólnie wypitą herbatę.

Wbrew pozorom, te chwile wspólnie spędzone przy herbacie są bardzo ważne, dzieci śpią a my mamy przysłowiowe 10-15 minut na rozmowę.
TV wyłączony, liczy się tylko mój mąż/moja żona. Spytajmy - co dziś się działo? Czy jest coś do wyjaśnienia, czy wszystkie komunikaty zostały prawidłowo odczytane, może trzeba na gorąco ale spokojnie coś wyjaśnić. Czasami w zabieganiu rzucamy kilka słów myśląc, ze komunikat został właściwie odebrany ale sami wiemy, że finał bywa różny. To pozwala lepiej się poznać, uniknąć na przyszłość irytacji, zdenerwowania, wspólnego obwiniania się. Jest to również czas na lepsze poznanie siebie. Życie stawia przed nami nowe wyzwania, pojawiają się trudne sytuacje, trzeba podczas tych 15 minut wspólnie podjąć decyzję na kolejny dzień/dni. Żona/mąż nie ma zdolności telepatycznych, warto o tym pamiętać i wymienić się poglądami.

Pamiętajmy o tym, że już od pierwszego dnia po zawarciu sakramentu tworzymy jedność, która powinna wyrażać się we wspólnym podejmowaniu decyzji. Zona pyta męża, mąż pyta żonę. Dotyczy to zwłaszcza tego w jaki sposób wspólnie spędzamy czas, na co wydajemy większe pieniądze, czy w jaki sposób wychowujemy dzieci.
Dowiedzieliśmy się jak wygląda życie 8 osobowej rodziny, w której każdy ma swoje potrzeby, pasje, oczekiwania. To trudne ale wykonalne!

Darek i Justynka zachęcali, aby nie zapominać o tym kto (tuż po Bogu) zajmuje pierwsze trzy miejsca od momentu zawarcia Sakramentu Małżeństwa. Przecież ślubując przed ołtarzem nie ślubowaliśmy, że będziemy kochać mamę, tatę, syna, córkę, pracę tylko ....... Ją/Jego do końca naszych wspólnych dni. Dlatego tak ważne, najważniejsze jest pielęgnowanie naszych wzajemnych relacji. Uświęcanie siebie na każdym kroku, nie podważanie autorytetu współmałżonka przed nikim. Podważając autorytet współmałżonka, mimo woli traci i nasz autorytet.

Była też mowa o komunikacji. To trudny temat, któremu można by poświęcić osobny cykl wykładów.

Ważne jest nie tylko to, co mówimy ale również gesty, spojrzenia, ułożenie ciała. Zarówno kobieta jak i mężczyzna jest wyczulony na bodźce wzrokowe. Mężczyzna zwraca uwagę na tembr głosu żony, wyraz jej twarzy. Kobieta lepiej funkcjonuje gdy współmałżonek dba o siebie, używa ładnych słów nawet wówczas gdy w rozmowie zaistniała pomiędzy nimi różnica zdań, jej zmysł estetyki jest dużo bardziej wyczulony na drobne niuanse.

Dlatego lubi kwiaty, serwetki, piękne filiżanki, porządek. Mężczyzna natomiast zwraca uwagę na solidność wykonania, markę. Nawzajem uzupełniają się, wypełniają lukę. Dlatego warto dostrzec starania współmałżonka w tym zakresie, docenić go :) Żona oczekuje docenienia wkładu włożonego w prowadzenie domu, mężczyzna tego, że dba o sprawy techniczne."

 

 

 

*** 

„Bardzo dziękujemy za spotkania. Niesamowitym doświadczeniem
było dla nas słuchanie, jak ktoś opowiada niemal dokładnie o naszym
życiu. Jak nazywa wszystkie błędy, jakie popełniamy, jak pokazuje, że
droga, którą staramy się iść, jest słuszna, bo jak się okazuje – nie
tylko my próbujemy.
Już wiemy, że takie spotkania są nam potrzebne.
pozdrawiamy Was serdecznie”

 

 

***

"Dziękujemy też za to mogliśmy się dopisać w ostatniej chwili! Mamy 20 letni staż i w przeszłości wisiały nad nami chmury i burze – oczywiście sami byliśmy temu winni. Kurs był formą uczczenia naszego 20 letniego stażu, wiele wniósł do naszej relacji oraz do relacji i zrozumienia naszej trójki dzieci.
Pozdrawiamy Was serdecznie!" 

 

Więcej informacji o kursie znajdziesz na stronie zatrzymajsiewbiegu.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Custom text: Zobacz zdjęcia, przeczytaj świadectwa
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…