Podróż do Ryzoviste | Zdjęcia

12 października 2018

Z inicjatywy Prezesa Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. św. Augustyna we Wrocławiu odbyła się w dniu 25.09.2018 r. mini-pielgrzymka do kapliczki w lesie na Morawach, gdzie na drzewie w 1738 r. wisiał cudowny obraz Marii Trost, przy drodze z Veveri do Ryzoviste.

Spod kościoła pw. św. Augustyna, po porannej Mszy św. o godz. 9:00 wyruszyliśmy samochodem osobowym, prowadzonym przez Piotra Kaźmierczaka, w drogę na Morawy, przez Nysę, Głuchołazy, Złote Hory, do miejscowości Ryzoviste. Udział w tej pielgrzymce wzięli parafianie św. Augustyna: Zofia Szutrak, Hanna Łukowska, Eugeniusz Kaźmierczak i Piotr Kaźmierczak.

Przyjazd do Ryzoviste uzgodniono z mieszkańcami tej miejscowości, panami ing. Frantiskiem Rechtorikiem i jego synem Martinem Rechtorikiem, którzy opracowali kroniki dziejów Ryzoviste z uwzględnieniem historii cudownego obrazu Marii Trost. Kopia tego obrazu, jak wiadomo, przywędrowała z Moraw do Hodowicy, a z niej do naszego Kościoła pw. św. Augustyna we Wrocławiu.

Do kapliczki z Ryzoviste udaliśmy się pieszo przez rozległą łąkę na wzgórzu. Po 45 minutach, dotarliśmy na skraj lasu i ujrzeliśmy najpierw ruiny murowanej kapliczki a później drewnianej kapliczki, odremontowanej w 2009 r. W oknie kapliczki umieściliśmy kopie obrazu Matki Bożej Pocieszenia z naszego kościoła z informacją, że jest to dar parafian św. Augustyna. Odmówiliśmy dziesiątkę Różańca św. i zaśpiewaliśmy pieśń „Mario, Matko Pocieszenia”.

Pozostałe trzy kopie obrazu oraz dwie grafiki Matki Bożej Pocieszenia Jadwigi Łukasik z 2002 r. przekazaliśmy Martinowi Rechtorikowi z prośbą o przekazanie jednej z kopi księdzu dziekanowi Frantiskowi Zehnalowi w Rymarovie. Wszystkie 4 kopie obrazu zostały pięknie oprawione przez naszego parafianina pana Janusza Tulima.

Po obiedzie w Hacie Ryżowka, dzięki uprzejmości Państwa Rechtorików, zwiedziliśmy zabytkowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela i przykościelny cmentarz. Wnętrze Kościoła jest bardzo bogate i piękne. Na chórze oczekują na renowację stacje Drogi Krzyżowej - obrazy olejne na płótnie o dużych rozmiarach (ok. 200x120cm). Ciekawostką jest izolowane pomieszczenie, z lewej strony chóru, dla kata, który jako nieczysty, nie mógł wchodzić do kościoła głównym wejściem, tylko przez specjalne wejście boczne z lewej strony kościoła. Kościołem opiekuje się 85-letnia wdowa. Na Mszę św. odprawianą raz w tygodniu w niedzielę przychodzi od 3 do 5 osób. Ryzoviste liczy ok. 600 mieszkańców.

Wracając do Wrocławia, jeszcze raz podziwialiśmy piękne okolice i mijane miejscowości. Szczęśliwi i pełni wrażeń, dziękując Panu Bogu i Matce Pocieszenia, wróciliśmy do domów ok. godz. 20:00.

EK

Fotografie: Eugeniusz Kaźmierczak