Podróż do Ryzoviste | Zdjęcia

12 października 2018

Z inicjatywy Prezesa Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. św. Augustyna we Wrocławiu odbyła się w dniu 25.09.2018 r. mini-pielgrzymka do kapliczki w lesie na Morawach, gdzie na drzewie w 1738 r. wisiał cudowny obraz Marii Trost, przy drodze z Veveri do Ryzoviste.

 

Spod kościoła pw. św. Augustyna, po porannej Mszy św. o godz. 9:00 wyruszyliśmy samochodem osobowym, prowadzonym przez Piotra Kaźmierczaka, w drogę na Morawy, przez Nysę, Głuchołazy, Złote Hory, do miejscowości Ryzoviste. Udział w tej pielgrzymce wzięli parafianie św. Augustyna: Zofia Szutrak, Hanna Łukowska, Eugeniusz Kaźmierczak i Piotr Kaźmierczak.

Przyjazd do Ryzoviste uzgodniono z mieszkańcami tej miejscowości, panami ing. Frantiskiem Rechtorikiem i jego synem Martinem Rechtorikiem, którzy opracowali kroniki dziejów Ryzoviste z uwzględnieniem historii cudownego obrazu Marii Trost. Kopia tego obrazu, jak wiadomo, przywędrowała z Moraw do Hodowicy, a z niej do naszego Kościoła pw. św. Augustyna we Wrocławiu.

Do kapliczki z Ryzoviste udaliśmy się pieszo przez rozległą łąkę na wzgórzu. Po 45 minutach, dotarliśmy na skraj lasu i ujrzeliśmy najpierw ruiny murowanej kapliczki a później drewnianej kapliczki, odremontowanej w 2009 r. W oknie kapliczki umieściliśmy kopie obrazu Matki Bożej Pocieszenia z naszego kościoła z informacją, że jest to dar parafian św. Augustyna. Odmówiliśmy dziesiątkę Różańca św. i zaśpiewaliśmy pieśń „Mario, Matko Pocieszenia”.

Pozostałe trzy kopie obrazu oraz dwie grafiki Matki Bożej Pocieszenia Jadwigi Łukasik z 2002 r. przekazaliśmy Martinowi Rechtorikowi z prośbą o przekazanie jednej z kopi księdzu dziekanowi Frantiskowi Zehnalowi w Rymarovie. Wszystkie 4 kopie obrazu zostały pięknie oprawione przez naszego parafianina pana Janusza Tulima.

Po obiedzie w Hacie Ryżowka, dzięki uprzejmości Państwa Rechtorików, zwiedziliśmy zabytkowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela i przykościelny cmentarz. Wnętrze Kościoła jest bardzo bogate i piękne. Na chórze oczekują na renowację stacje Drogi Krzyżowej - obrazy olejne na płótnie o dużych rozmiarach (ok. 200x120cm). Ciekawostką jest izolowane pomieszczenie, z lewej strony chóru, dla kata, który jako nieczysty, nie mógł wchodzić do kościoła głównym wejściem, tylko przez specjalne wejście boczne z lewej strony kościoła. Kościołem opiekuje się 85-letnia wdowa. Na Mszę św. odprawianą raz w tygodniu w niedzielę przychodzi od 3 do 5 osób. Ryzoviste liczy ok. 600 mieszkańców.

Wracając do Wrocławia, jeszcze raz podziwialiśmy piękne okolice i mijane miejscowości. Szczęśliwi i pełni wrażeń, dziękując Panu Bogu i Matce Pocieszenia, wróciliśmy do domów ok. godz. 20:00.

EK
                           


 
 
 
 
 
Zobacz galerię zdjęć:
 
 
 
 
 
Fotografie: Eugeniusz Kaźmierczak
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 • Custom text: Zobacz zdjęcia

Remontujemy Dom Duszpasterski Świętej Moniki

Trwają prace budowlane. Zbieramy fundusze 

Nasz adres

 • Parafia św. Augustyna - Bracia Kapucyni
 • ul. Sudecka 90, 53-129 Wrocław
 • tel. +48 71 367 22 44
 • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • numer konta: 96 1600 1462 1846 2273 6000 0001
 • konto remontowe: 15 1600 1462 1846 2273 6000 0004

Dziękujemy

 • Za wszelką pomoc duchową i materialną z serca dziękujemy. Codziennie modlimy się za tych, którzy nam dobrze czynią. Ponadto każdy brat kapłan raz w miesiącu sprawuje mszę świętą w intencji dobrodziejów.
  Bóg zapłać Wam za wszelkie dobro!

Modlitwa za dobrodziejów

 • Racz, Panie, nagrodzić życiem wiecznym wszystkich, którzy nam dobrze czynią dla imienia Twego. Amen.

 O portalu

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Augustyna jest prowadzona przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów z prowincji krakowskiej. Jesteś na oficjalnej stronie internetowej naszej parafii

Kontakt z administratorem

Coś na stronie działa nie tak jak powinno? Masz jakieś sugestie, lub po prostu chcesz podzielić się opinią na temat naszej strony internetowej? Napisz wiadomość do administratora witryny: kapucyniwroclaw[at]gmail.com

Ochrona danych

Dane osobowe zawarte w serwisie przetwarzane są za zgodą lub na mocy prawa. Administratorami danych jest: Parafia pw. św. Augustyna we Wrocławiu - Bracia Kapucyni

Informacja o cookies

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

 

 
Top
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…