Wspólnota "Kwiatki Świętego Franciszka"

Głównym celem wspólnoty "Kwiatki Świętego Franciszka" jest pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie w odnalezieniu ich miejsca w Kościele, a także wprowadzenie ich w szersze kręgi relacji społecznych.

Osoby te uczestniczą w spotkaniach wraz ze swoimi rodzicami. Obecnie wspólnota skupia 10 rodzin. Nasze spotkania odbywają się raz w miesiącu, w trzeci piątek miesiąca o godz. 17:00 w salce DA „Stygmatyk”. Utrzymujemy kontakt z rodzinami z Ruchu Wiara i Światło. Uczestniczymy we wspólnotowej mszy świętej i we wspólnych rekolekcjach.

Tą drogą pragniemy zaprosić do naszej wspólnoty rodziny mające osoby niepełnosprawne intelektualnie. Zapraszamy również wszystkich, pragnących włączyć się w pomoc jako wolontariusze.

Wspólnota przy naszej parafii istnieje od 23 października 1984 r., opiekę duchową sprawuje br. Aleksander Piątkowski.

Osobą odpowiedzialną za wspólnotę jest Elżbieta Gajewska, tel. 605 304 318.

Świadectwo z okazji jubileuszu 30-lecia powstania wspólnoty

Chciałabym podzielić się z wami naszą wspólną radością. Reprezentuję wspólnotę "Kwiatki Świętego Franciszka", która należy do międzynarodowego Ruchu Wiara i Światło. Powstała ona w naszej parafii 30 lat temu. Kiedy zakończyła się moja przygoda z Duszpasterstwem Akademickim "Stygmatyk", poczułam, że czegoś mi brakuje. Często miałam w pamięci napis, który widniał na jednej ze ścian w salce naszego duszpasterstwa: „Jeżeli mówisz mi, że wspólnota nic ci nie daje, to znaczy, że Ty nic nie dajesz wspólnocie”.

Nie była to łatwa decyzja, bo wiązała się z dużą odpowiedzialnością - przede wszystkim przed Bogiem, jak i względem własnego sumienia. Ale po przemodleniu wątpliwości, postanowiłam spróbować. Udałam się więc na rozmowę do o. Gustawa Tyburczego OFMCap, który był wówczas proboszczem w naszej parafii. Przedstawiłam mu swój plan działania, a on go zaakceptował i pozwolił, by taka wspólnota powstała. Dziś wiem, że warto było podjąć tę służbę.

Dnia 23 października 1984 r. odbyło się pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyło pięć rodzin. Do pomocy zgłosili się też moi przyjaciele. Jesteśmy wspólnotą dość specyficzną, skupiającą rodziny mające dzieci niepełnosprawne intelektualnie, czyli specjalnej troski. Po trzech latach, dzięki koleżance Marysi, zostaliśmy zaproszeni do Ruchu Wiara i Światło. Celem tego chrześcijańskiego ruchu jest pomoc dzieciom i młodzieży specjalnej troski w odnalezieniu ich prawdziwego miejsca w Kościele, a także wprowadzenie tych osób w szerszy krąg relacji społecznych.

Tu zaczęła się nasza prawdziwa formacja duchowa. Razem z rodzicami, dziećmi i ich przyjaciółmi, nie tylko z Wrocławia, mogliśmy wiele razy uczestniczyć we wspólnych rekolekcjach, które między innymi prowadził ks. Piotr Frankowski. Dziś w spotkaniach bierze udział dwanaście rodzin. Spotykamy się raz w miesiącu na wspólnej modlitwie i świętowaniu. Dzielimy się swoimi troskami oraz problemami. Także raz w miesiącu uczestniczymy we wspólnotowej mszy świętej. Jest dużo chwil radości podczas wspólnych pielgrzymek i majówek. Obchodzimy imieniny naszych podopiecznych, dzień św. Mikołaja, organizujemy zabawy karnawałowe. W nowym roku chcielibyśmy zorganizować warsztaty plastyczne. Od 2007 roku opiekę duchową w naszej wspólnocie sprawuje br. Zenon Pieprzak OFMCap, któremu jesteśmy bardzo wdzięczni za wszystko.

8 listopada 2014 r. uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Augustyna przy ul. Sudeckiej dziękowaliśmy Bogu za trzydzieści lat wspólnego bycia we wspólnocie. Nasze szczególne podziękowania kierujemy do o. Gustawa Tyburczego OFMCap oraz wszystkich duszpasterzy z naszej parafii, którzy przez te wszystkie lata sprawowali posługę w naszej wspólnocie. Ze swojej strony bardzo dziękuję mojej Mamie, Krysi, Małgosi, oraz wszystkim przyjaciołom, którzy przez te lata pomagali mi i zawsze byli ze mną, na dobre i na złe. Po jubileuszowej mszy świętej odbyła się wspólna agapa. Uczestniczyło w niej około stu osób związanych z Ruchem Wiara i Światło. Spotkanie od strony muzycznej uświetniła schola młodzieżowa „El coro de Dios”, której składamy serdeczne podziękowania za udział i pomoc we wspólnych śpiewach.

Tym samym pragniemy zaprosić rodziny mające dzieci specjalnej troski, które jeszcze nie trafiły do naszego Ruchu. Zapraszamy również wszystkich, którzy chcieliby pomagać i czuć się potrzebni dzięki posłudze w naszej wspólnocie. Serdeczne Bóg zapłać za wszystko.

Elżbieta Gajewska, AD 2014

Remontowaliśmy Dom Duszpasterski Świętej Moniki

Zbieramy fundusze na jego bieżące utrzymanie

Nasz adres

  • Parafia św. Augustyna - Bracia Kapucyni
  • ul. Sudecka 90, 53-129 Wrocław
  • tel. +48 71 367 22 44
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • numer konta: 96 1600 1462 1846 2273 6000 0001
  • konto remontowe: 15 1600 1462 1846 2273 6000 0004

Dziękujemy

  • Za wszelką pomoc duchową i materialną z serca dziękujemy. Codziennie modlimy się za tych, którzy nam dobrze czynią. Ponadto każdy brat kapłan raz w miesiącu sprawuje mszę świętą w intencji dobrodziejów.
    Bóg zapłać Wam za wszelkie dobro!

Modlitwa za dobrodziejów

  • Racz, Panie, nagrodzić życiem wiecznym wszystkich, którzy nam dobrze czynią dla imienia Twego. Amen.

 

Top
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…